SLIDER ZDJĘĆ

Zapraszam Cię do mojego krawieckiego świata!
Zobacz co mogę dla Ciebie uszyć lub
zajrzyj do mojego sklepu.
  • SZYCIE NA MIARĘ
    Szukasz ubrania dopasowanego do twojej sylwetki? ♡ A może masz jakieś modowe marzenie, którego nie da się zrealizować podczas zakupów w sklepie? ♡
    Zobacz więcej
  • STROJE TANECZNE
    Tańczysz? Trenujesz grupę taneczną? ♡ Zobacz co mogę dla Ciebie przygotować!
    Zobacz więcej
  • STROJE SPORTOWE
    JOGA/PILATES/SLOW LIFE ♡ Co masz ochotę dziś założyć?
    Zobacz więcej
POZNAJMY SIĘ!
Ubranie jest jak podpis. Wyraża naszą osobowość i styl.
Nazywam się Karolina Gużda. Jestem dyplomowaną krawcową, dla której praca jest także pasją. Szyję, projektuję i uczę sztuki krawieckiej. Krawiectwo jest dla mnie pięknym rzemiosłem, które wiąże z wysoką jakością wykonania, dbałością o detale, rękodziełem i oryginalnością.

TWORZĄ KLIMAT

"Sukienka Cudna! Dziękuję."

Elżbieta

CUDOWNE CIUCHY

" Karolina szyje cudowne ciuchy na co dzień, od święta, do tańca i na fitness! Polecam!!!"

Marta

KOMFORT I WYGODA

"Karolina uszyła mi komfortowy "dresik" sprawdza się równie dobrze w domową niedzielę, co w biurową środę. Hit w szafie."

Karolina

Sukienka ołówkowa z dresówki - jak wszyć zamek?

jak-wszyc-zamek-podstawy-szycia


Dziś podzielę się z Tobą moim sposobem na wszycie zamka do klasycznej sukienki ołówkowej z dresówki. Ci z Was, którzy szyją dzianiny, wiedzą, że temat odpowiedniego wszycia zamka do ubrania z dresówki może stanowić wyzwanie. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiedni sposób, to efekt finalny może okazać się "klęską stulecia". Bez odpowiedniego zabezpieczenia dzianiny w miejscu wszycia zamka, materiał będzie się falować i odkształcać. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób zabezpieczyć materiał przed rozciąganiem. Jak to zrobić? Zainteresowanych zapraszam do dalszej lektury tego wpisu.

Sukienka ołówkowa z dresówki


Zanim podam Ci mój sposób na zamek w kilku słowach napiszę o sukience i materiale, z którego ją uszyłam. Sukienka jest klasyczna, ołówkowa, z zaszewkami. Ładnie przylega do ciała i podkreśla sylwetkę. Zamek wyszyty jest na środku tyłu i w sumie stanowi on przede wszystkim element dekoracyjny tej sukienki. Dresówka z której szyłam sukienkę to dzianina pętelkowa o składzie: 96% bawełny i 4% elastanu. Przy tak elastycznym materiale można spokojnie pominąć wszywanie zamka, ale jeżeli mamy ochotę na to, aby go mieć, to dlaczego musimy z niego rezygnować?

Jak wszyć zamek do sukienki z dresówki


Zanim zabierzesz się za wszywanie zamka, potrzebujesz w odpowiedni sposób przygotować miejsce wszycia zamka. Jak się za to zabrać?

Wzmocnij i ustabilizuj miejsce wszycia zamka

W pierwszej kolejności należy wzmocnić miejsce wszycia zamka. Do tego potrzebna Ci będzie flizelina. Do wzmacniania elementów sukienek, spódnicy bluzek i innych ubrań zaliczanych do tzw. odzieży lekkiej używam najczęściej flizeliny przeszywanej nitką z klejem. Taką flizelinę możesz kupić na metry, albo w taśmie. Tej drugiej nie posiadam, więc do mojego projektu użyłam tej kupionej na metry.

flizelina-krawiecka-z-klejem


Z flizeliny wycięłam dwa paski o szerokości 1 cm i długości takiej samej, jak środek tyłu mojej sukienki. Paski zaprasowałam na sukience w miejscu wszycia zamka. U mnie było to 2 cm od brzegu materiału.

podstawy-szycia

Usztywnij miejsce wszycia zamka

Flizelina w dzianinie nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem, aby dobrze wzmocnić i usztywnić miejsce wszycia zamka. Dzianina w trakcie użytkowania cały czas pracuje, rozciąga się. Przyklejony do niej termicznie pasek flizeliny może się odkleić, poprzerywać. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować dodatkowe wzmocnienie miejsca wszycia zamka. Wykorzystałam do tego kieszeniówkę.
Kieszeniówka to rodzaj podszewki używanej do szycia worków kieszeniowych w spodniach, marynarkach czy garniturach. Ta użyta przez mnie jest poliestrowa, stabilna i dość sztywna jak na podszewkę, ale dzięki temu dobrze trzyma kształt i nie wyciąga się. Z kieszeniówki wycinam dwa paski o szerokości 5-7 mm i długości takiej samej, jak wcześniej wycięte paski flizelinowe.

jak-wszyc-zamek


Paski z kieszeniówki naszywam ręcznie, ściegiem krytym na naklejone paski z flizeliny. To zadanie zabierze Ci najwięcej czasu, ale warto poświęcić ten czas dla efektu końcowego.


podstawy-szycia-scieg-kryty

Wszyj zamek

Na tak zabezpieczone miejsce, możesz wreszcie zabrać się za zamek. Jak wszyć zamek? Jest na to kilka sposobów. Podzielę się techniką, którą zastosowałam w mojej sukience.
  • Obrobiłam owerlokiem krawędzie środków tyłu sukienki. Jeśli nie masz owerloka, możesz użyć do tej czynności ściegu zygazkowego dostępnego w każdej maszynie domowej lub ściegu owerlokowego. 
podstawy-szycia

  • Złożyłam i zaprasowałam obrobioną wcześniej krawędź. Miejsce złożenia wyznaczył mi naszyty pasek kieszeniówki.
jak-szyc-ubrania

  • Przyłożyłam zamek do złożonej krawędzi i przeszyłam go ściegiem prostym. 
podstawy-szycia


Ścieg wypadł dokładnie w miejscu, w który na lewej stronie dzianiny znajdują się wcześniej przygotowane wzmocnienia. Dzięki temu w trakcie szycia dzianina jest stabilna, nie wyciąga się nie faluje. Wszywanie zamka jest bezproblemowe.

podstawy-szycia

Ten sposób na to, jak wszyć zamek do sukienki z dzianiny, zajmie Ci trochę więcej czasu, ale efekt końcowy zadowoli niejedno oko. Zobacz zresztą na zdjęcia poniżej, albo zerknij na mój profil na Instagramie. Zamieszczę tam filmik, na którym pokazuję jak ładnie zachowała się dzianina w miejscu wszycia zamka.

podstawy-szycia

podstawy-szycia-na-maszynie




Komentarze

  1. Cześć
    Dziękuję za instrukcję. Przyda się przy szyciu bluzy :)
    Pozdrawiam
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powodzenia z bluzą! Chętnie zobaczę jak wyszło. Koniecznie się pochwal :)

      Usuń
    2. Pierwsze muszę kupić materiał i zrobić wykrój, więc to nie będzie szybko ;)
      Pozdrawiam
      Kasia

      Usuń
  2. Czy taką dresówkę można potraktować parownicą do ubrań, mam tę z funkcją żelazka Ariete :D PS. sukienka jest przepiękna

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej :) jak najbardziej adresówkę można prasować parownicą :) pamiętaj tylko, żeby temperatura była dopasowana do zaleceń producenta materiału/ubrania które prasujesz.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz