SLIDER ZDJĘĆ

Zapraszam Cię do mojego krawieckiego świata!
Zobacz co mogę dla Ciebie uszyć lub
zajrzyj do mojego sklepu.
 • SZYCIE NA MIARĘ
  Szukasz ubrania dopasowanego do twojej sylwetki? ♡ A może masz jakieś modowe marzenie, którego nie da się zrealizować podczas zakupów w sklepie? ♡
  Zobacz więcej
 • STROJE TANECZNE
  Tańczysz? Trenujesz grupę taneczną? ♡ Zobacz co mogę dla Ciebie przygotować!
  Zobacz więcej
 • STROJE SPORTOWE
  JOGA/PILATES/SLOW LIFE ♡ Co masz ochotę dziś założyć?
  Zobacz więcej
POZNAJMY SIĘ!
Ubranie jest jak podpis. Wyraża naszą osobowość i styl.
Nazywam się Karolina Gużda. Jestem dyplomowaną krawcową, dla której praca jest także pasją. Szyję, projektuję i uczę sztuki krawieckiej. Krawiectwo jest dla mnie pięknym rzemiosłem, które wiąże z wysoką jakością wykonania, dbałością o detale, rękodziełem i oryginalnością.

TWORZĄ KLIMAT

"Sukienka Cudna! Dziękuję."

Elżbieta

CUDOWNE CIUCHY

" Karolina szyje cudowne ciuchy na co dzień, od święta, do tańca i na fitness! Polecam!!!"

Marta

KOMFORT I WYGODA

"Karolina uszyła mi komfortowy "dresik" sprawdza się równie dobrze w domową niedzielę, co w biurową środę. Hit w szafie."

Karolina

Ile materiału na koszulę mam kupić?

ile-materialu-na-koszule


Jakiś czas temu napisałam posta o tym, jak policzyć, ile materiału na spodnie masz kupić. Obiecałam wtedy, że napiszę kolejne wpisy o tej tematyce. Obiecałam i ... no właśnie, nie wywiązałam się z tej obietnicy. Nadrabiam zatem zaległości i wracam z kolejnym wpisem na ten temat. Tym razem obliczamy zużycie materiału na bluzkę.


Materiał na bluzkę

Jedną z rzeczy, którą potrzebujesz wziąć pod uwagę przy obliczaniu zużycia materiału jest materiał, który został przez Ciebie wybrany. Zwróć w nim uwagę na następujące elementy:

 • szerokości materiału (na rynku możemy kupić materiały w szerokości od 70 cm nawet do 200 cm, choć ostatnio najczęściej spotykam materiały o szerokości 150 cm),
 • rodzaju wzoru na materiale (ważne jest to, czy wzór jest jednokierunkowy, albo czy materiał jest w kratkę),
 • od kierunku włosa materiału - ten punkt dotyczy takich materiałów, jak popularne dziś welury, aksamity, czy sztuczne futra.
Powyższe elementy będą istotne podczas obliczania zużycia.

Fason bluzki

Kolejnym kluczowym elementem jest fason bluzki. Ma on podstawowe znaczenie przy obliczeniach. Jeżeli szyjesz klasyczne proste fasony, to możesz spokojnie w ciemno skorzystać z podanego przeze mnie schematu. Natomiast gdy fason jest trochę bardziej urozmaicony np: bluzka ma baskinkę, dużo marszczeń, jest cięta z koła, albo gdy wykrój rękawa jest też tak zmodelowany, że jego forma odbiega znacznie od klasycznego wyglądu, to dobrze jest w takim wypadku przygotować sobie ten wykrój wcześniej i ułożyć go na jakimś próbnym materiale, lub prześcieradle. Na podstawie poukładanych elementów obliczyć zużycie materiału. Polecam to rozwiązanie szczególnie osobom początkującym.

Obliczenia

Metoda obliczania zużycia materiału, którą się z Tobą podzielę, tak jak już napisałam wyżej idealnie sprawdzi się w klasycznych modelach bluzek, bluz czy koszul. Nauczyłam się jej na moim kursie krawieckim i korzystam z niej do dzisiaj.To co, zabieramy się za liczenie?

Aby móc obliczyć ilość zużytego materiału potrzebujesz ustalić kilka rzeczy:
 • jaka będzie długość bluzki
 • jak będzie długość rękawa bluzki
To dwie podstawowe wartości, na podstawie, których ustalamy zużycie materiału. Przypuśćmy, że szyję bluzkę o długości 50 cm z rękawem o długości 48 cm. Bluzka będzie miała także kołnierz i mankiety. Zobacz, jak obliczam zużycie materiału na podstawie tych danych.

Przy materiałach o szerokości do 90 cm 

Obliczam: 2 x długość bluzki + 1 x  długość rękawa + 10% obliczonej wcześniej sumy długości bluzki i rękawa. (To tajemnicze 10% jest zapasem na tzw. dodatki na zapasy, szwy i podwinięcia.) 
I tak w przypadku bluzki o długości 50 cm obliczenia będą wyglądać następująco:

2 x 50 cm + 1 x 48 cm + 10% (2 x 50 cm + 1 x 48 cm) = 148 cm + 14,8 cm = 162,8 cm 

Do tej wartości zazwyczaj dodaję sobie jeszcze około 15-20 cm. Przydaje mi się taki zapas na dodatki w postaci mankietów, kołnierzyka, kieszonek itp. Podręczniki krawieckie nie proponują takiego rozwiązania bo wymienione przeze mnie elementy, powinny teoretycznie zmieścić się na materiale bez ich uwzględniania w obliczeniach. Natomiast kiedy jestem w sklepie, albo zobaczę jakiś ładny materiał i mam ochotę go kupić, to wolę sobie doliczyć te dodatkowe centymetry, tak na zapas. Jak zostanie mi 15 cm materiału, to nic się nie stanie, ale jak go zabraknie to już będzie problem.
Do otrzymanych wcześniej 162,8 cm dodaję wspomniane 15 cm. W sumie otrzymuję wynik: 177,8 cm. Otrzymany wynik zaokrąglam do pełnej dziesiątki.

Reasumując na moją bluzkę kupię 180 cm materiału o szerokości do 90 cm.  

Przy materiałach o szerokości od 90 cm 

Obliczam: 1 x długość bluzki + 1 x długość rękawa + 10% obliczone wcześniej wcześniej sumy długości bluzki i rękawa. Tym razem, w przypadku mojej bluzki o długości 50  cm z rękawem o długości 48 cm, obliczenia będą wyglądać następująco:

1 x 50 cm + 1 x 48 cm  + 10% (1 x 50 cm + 1 x 48 cm) = 98 cm + 9,8 cm = 107,8 cm

Do tej wartości dodaję te moje 15 cm, co razem daje mi wynik 122,8 cm. Wynik zaokrąglam do 130 cm.
Na bluzkę kupuję 130 cm materiału o szerokości powyżej 90 cm.

Kratka i wzory jednokierunkowe

Okej, to były materiały gładkie :) Co zrobić z kratką i materiałami we wzory jednokierunkowe? Literatura fachowa mówi, aby takiego materiału zakupić od 2 % do 8%  więcej niż materiału gładkiego.  Przeważnie kupuję, o te 8% więcej i nie martwię się, że mi zabraknie.
Wracając do mojej bluzki. Obliczyłam wcześniej, że dla materiału gładkiego lub dla materiału o wzorze bezkierunkowym potrzebuję:

Przy szerokości materiału do 90 cm po zaokrągleniu: 180 cm
Przy szerokości materiału od 90 cm po zaokrągleniu: 130 cm

Gdy mój materiał jest w kratkę, lub ma wzór jednokierunkowy, albo włos np (aksamit, sztruks lub welur) to obliczone wcześniej wartości powiększam o 8%. Czyli:

Przy szerokości materiału do 90 cm: 180 cm + 8% x 180 cm = 194 cm mogę to sobie zaokrąglić do 200 cm
Przy szerokości materiału od 90 cm: 130 cm + 8% x 130 cm = 140,4 cm zaokrąglam tę wartość do 140 cm.

Te obliczenia jestem w stanie wykonać w sklepie na kalkulatorze w komórce. Wystarczy, że pamiętam regułę :)

Materiały do 90 cm szer.
 dwie długości bluzki + długość rękawa + 10% otrzymanej sumy na zapasy

Materiały od 90 cm szer 
 jedna długość bluzki + jedna długość rękawa  + 10% otrzymanej sumy na zapasy

Przy kracie i wzorach jednokierunkowych dodaję dodatkowo 8%