jak-wszyc-zamek-podstawy-szycia


Dziś podzielę się z Tobą moim sposobem na wszycie zamka do klasycznej sukienki ołówkowej z dresówki. Ci z Was, którzy szyją dzianiny, wiedzą, że temat odpowiedniego wszycia zamka do ubrania z dresówki może stanowić wyzwanie. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiedni sposób, to efekt finalny może okazać się "klęską stulecia". Bez odpowiedniego zabezpieczenia dzianiny w miejscu wszycia zamka, materiał będzie się falować i odkształcać. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób zabezpieczyć materiał przed rozciąganiem. Jak to zrobić? Zainteresowanych zapraszam do dalszej lektury tego wpisu.

Sukienka ołówkowa z dresówki


Zanim podam Ci mój sposób na zamek w kilku słowach napiszę o sukience i materiale, z którego ją uszyłam. Sukienka jest klasyczna, ołówkowa, z zaszewkami. Ładnie przylega do ciała i podkreśla sylwetkę. Zamek wyszyty jest na środku tyłu i w sumie stanowi on przede wszystkim element dekoracyjny tej sukienki. Dresówka z której szyłam sukienkę to dzianina pętelkowa o składzie: 96% bawełny i 4% elastanu. Przy tak elastycznym materiale można spokojnie pominąć wszywanie zamka, ale jeżeli mamy ochotę na to, aby go mieć, to dlaczego musimy z niego rezygnować?

Jak wszyć zamek do sukienki z dresówki


Zanim zabierzesz się za wszywanie zamka, potrzebujesz w odpowiedni sposób przygotować miejsce wszycia zamka. Jak się za to zabrać?

Wzmocnij i ustabilizuj miejsce wszycia zamka

W pierwszej kolejności należy wzmocnić miejsce wszycia zamka. Do tego potrzebna Ci będzie flizelina. Do wzmacniania elementów sukienek, spódnicy bluzek i innych ubrań zaliczanych do tzw. odzieży lekkiej używam najczęściej flizeliny przeszywanej nitką z klejem. Taką flizelinę możesz kupić na metry, albo w taśmie. Tej drugiej nie posiadam, więc do mojego projektu użyłam tej kupionej na metry.

flizelina-krawiecka-z-klejem


Z flizeliny wycięłam dwa paski o szerokości 1 cm i długości takiej samej, jak środek tyłu mojej sukienki. Paski zaprasowałam na sukience w miejscu wszycia zamka. U mnie było to 2 cm od brzegu materiału.

podstawy-szycia

Usztywnij miejsce wszycia zamka

Flizelina w dzianinie nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem, aby dobrze wzmocnić i usztywnić miejsce wszycia zamka. Dzianina w trakcie użytkowania cały czas pracuje, rozciąga się. Przyklejony do niej termicznie pasek flizeliny może się odkleić, poprzerywać. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować dodatkowe wzmocnienie miejsca wszycia zamka. Wykorzystałam do tego kieszeniówkę.
Kieszeniówka to rodzaj podszewki używanej do szycia worków kieszeniowych w spodniach, marynarkach czy garniturach. Ta użyta przez mnie jest poliestrowa, stabilna i dość sztywna jak na podszewkę, ale dzięki temu dobrze trzyma kształt i nie wyciąga się. Z kieszeniówki wycinam dwa paski o szerokości 5-7 mm i długości takiej samej, jak wcześniej wycięte paski flizelinowe.

jak-wszyc-zamek


Paski z kieszeniówki naszywam ręcznie, ściegiem krytym na naklejone paski z flizeliny. To zadanie zabierze Ci najwięcej czasu, ale warto poświęcić ten czas dla efektu końcowego.


podstawy-szycia-scieg-kryty

Wszyj zamek

Na tak zabezpieczone miejsce, możesz wreszcie zabrać się za zamek. Jak wszyć zamek? Jest na to kilka sposobów. Podzielę się techniką, którą zastosowałam w mojej sukience.
 • Obrobiłam owerlokiem krawędzie środków tyłu sukienki. Jeśli nie masz owerloka, możesz użyć do tej czynności ściegu zygazkowego dostępnego w każdej maszynie domowej lub ściegu owerlokowego. 
podstawy-szycia

 • Złożyłam i zaprasowałam obrobioną wcześniej krawędź. Miejsce złożenia wyznaczył mi naszyty pasek kieszeniówki.
jak-szyc-ubrania

 • Przyłożyłam zamek do złożonej krawędzi i przeszyłam go ściegiem prostym. 
podstawy-szycia


Ścieg wypadł dokładnie w miejscu, w który na lewej stronie dzianiny znajdują się wcześniej przygotowane wzmocnienia. Dzięki temu w trakcie szycia dzianina jest stabilna, nie wyciąga się nie faluje. Wszywanie zamka jest bezproblemowe.

podstawy-szycia

Ten sposób na to, jak wszyć zamek do sukienki z dzianiny, zajmie Ci trochę więcej czasu, ale efekt końcowy zadowoli niejedno oko. Zobacz zresztą na zdjęcia poniżej, albo zerknij na mój profil na Instagramie. Zamieszczę tam filmik, na którym pokazuję jak ładnie zachowała się dzianina w miejscu wszycia zamka.

podstawy-szycia

podstawy-szycia-na-maszynie
5 komentarzy:

 1. Cześć
  Dziękuję za instrukcję. Przyda się przy szyciu bluzy :)
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia z bluzą! Chętnie zobaczę jak wyszło. Koniecznie się pochwal :)

   Usuń
  2. Pierwsze muszę kupić materiał i zrobić wykrój, więc to nie będzie szybko ;)
   Pozdrawiam
   Kasia

   Usuń