opaska-do-wlosow


Najbliższy tydzień na blogu będzie "sponsorowany" przez opaski. Wszystko dzięki temu, że zostałam zainspirowana przez jedną z klientek w mojej pracowni, która zleciła mi uszycie kilku opasek na lato. Stwierdziłam, że mogę się tą pracą podzielić też z Tobą i udostępnić Ci wykrój na dwie opaski. Dziś czas na opaskę nr 1 czyli opaska z marszczeniem na środku głowy.

Wykrój na opaskę


Wykrój na tę opaskę jest prosty, że jego przygotowanie zajmie Ci kilka minut. Przygotowałam dla Ciebie instrukcję na samodzielne przygotowanie takiego wykroju. Do wykonania opaski poleciałbym Ci użyć dzianiny single jersey z dodatkiem elastanu (najpopularniejsza dzianina używana do szycia T-shirt'ów) lub jeresey'u wiskozowego. Możesz oczywiście poeksperymentować z innymi dzianinami, ważne, aby były elastyczne. Gotowa? To pobierz instrukcję przygotowania wykroju na opaskę z marszczeniem. Instrukcja została przygotowana tak, abyś mogła przygotować wykrój dopasowany do twojego obwodu głowy. Jak już zapisałaś instrukcję na komputerze, zerknij na zdjęcie poniżej i zobacz jak zdjąć miarę obwodu głowy.

jak-uszyc-opaske-na-glowe


Instrukcja szycia opaski

Zakładam, że przygotowałaś już wykrój. Czas zabrać się za szycie opaski. Dobra wiadomość jest taka, że można ją uszyć na domowej maszynie wieloczynnościowej i nie musisz mieć w domu owerlocka. To co? Zabieramy się za szycie? Przenieś wykrój na materiał. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu szablonu na materiale. Układamy go zawsze wzdłuż kolumienek w dzianinie, co najczęściej w praktyce oznacza ułożenie wykroju równolegle do fabrycznego brzegu materiału. Na wykroju pokazałam Ci gdzie nanieść strzałkę, która wyznaczy kierunek ułożenia szablonu. Brzeg fabryczny twojej dzianiny ma być ułożony równolegle do tej strzałki. Jeśli nie masz brzegu fabrycznego, to przypatrz się swojemu materiałowi i ułóż go wzdłuż kolumienek dzianiny.

opaska-jak-uszycPrzygotowany przez Ciebie szablon to połowa twojej opaski. Szablon potrzebujesz odrysować i wyciąć dwukrotnie, lub raz na złożonym materiale.

jak-zrobic-opaske


Tak przygotowane kawałki połącz ze sobą i zszyj wzdłuż najkrótszego odcinka (na szablonie odcinek AB).  Następnie szew rozprasuj.

jak-uszyc-opaske


Połączone połówki opaski złóż na pół prawą stroną do prawej i zszyj ze sobą, tak jak pokazałam to na zdjęciu poniżej. 

jak-uszyc-opaskeKolejny krok to wywrócenie opaski na prawą stronę, a potem wyprasowanie jej na szwach, tak żeby wszystko było ładnie wyprostowane. 

opaska-na-wlosyDół opaski jest już połączony. Teraz czas na przygotowanie ozdobnego marszczenia. I po raz kolejny złóż opaskę na pół i połącz szerokie i nie zszyte jeszcze brzegi. Na swojej maszynie ustaw największą długość ściegu prostego, którą masz dostępną i tym ściegiem zszyj złożone ze sobą brzegi opaski.

opaska-tutorial


Na jednym końcu ściegu zwiąż wystające nitki na supełek, a na drugim końcu pociągnij jedną nitkę, tak, aby zmarszczył się twój materiał. Po zmarszczeniu zwiąż też supełek na drugim końcu, by marszczenia nie poluzowały się.
jak-uszyc-opaske-turban

Ustaw ścieg na maszynie na standardową długość i przeszyj jeszcze raz zmarszczony materiał. Jest to konieczna operacja, która zabezpieczy i utrzyma marszczenie na opasce. Na koniec zabezpiecz jeszcze brzeg materiału. Użyj do tego ściegu zygazakowego, owerolokowego lub przeszyj zmarszczony brzeg materiału na owerloku. 

opaska-na-glowe

Przewróć materiał na prawą stronę i opaska gotowa! Zobacz jak prezentuje się na przepięknej modelce.


jak-uszyc-opaske


jak-uszyc-opaske

opaska-turban-diy

jak-uszyc-opaske-na-wlosy

2 komentarze:

  1. Dzień dobry, chciałabym spróbować uszyć opaskę, ale link do wykroju opaski jest nieaktywny, czy mogę prosić o udostępnienie? ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Link z instrukcją do zrobienia wykroju już działa :) Możesz pobrać.
    Pozdrawiam
    Karolina

    OdpowiedzUsuń