SLIDER ZDJĘĆ

Zapraszam Cię do mojego krawieckiego świata!
Zobacz co mogę dla Ciebie uszyć lub
zajrzyj do mojego sklepu.
 • SZYCIE NA MIARĘ
  Szukasz ubrania dopasowanego do twojej sylwetki? ♡ A może masz jakieś modowe marzenie, którego nie da się zrealizować podczas zakupów w sklepie? ♡
  Zobacz więcej
 • STROJE TANECZNE
  Tańczysz? Trenujesz grupę taneczną? ♡ Zobacz co mogę dla Ciebie przygotować!
  Zobacz więcej
 • STROJE SPORTOWE
  JOGA/PILATES/SLOW LIFE ♡ Co masz ochotę dziś założyć?
  Zobacz więcej
POZNAJMY SIĘ!
Ubranie jest jak podpis. Wyraża naszą osobowość i styl.
Nazywam się Karolina Gużda. Jestem dyplomowaną krawcową, dla której praca jest także pasją. Szyję, projektuję i uczę sztuki krawieckiej. Krawiectwo jest dla mnie pięknym rzemiosłem, które wiąże z wysoką jakością wykonania, dbałością o detale, rękodziełem i oryginalnością.

TWORZĄ KLIMAT

"Sukienka Cudna! Dziękuję."

Elżbieta

CUDOWNE CIUCHY

" Karolina szyje cudowne ciuchy na co dzień, od święta, do tańca i na fitness! Polecam!!!"

Marta

KOMFORT I WYGODA

"Karolina uszyła mi komfortowy "dresik" sprawdza się równie dobrze w domową niedzielę, co w biurową środę. Hit w szafie."

Karolina

Przeciwdeszczowa parka - jak zrobić wykrój kurtki

wykroj-kurtka-damska-jak-zrobić


Kolejne dwa wpisy będą o tym, jak z sukienki zrobiłam kurtkę. Uszyłam sobie przeciwdeszczową parkę z ortalionu. Kurtka w sam raz na początek jesieni, kiedy jeszcze nie jest bardzo zimno i wystarczy zarzucić coś cienkiego na sweter albo bluzę.
Do przygotowania wykroju parki przeciwdeszczowej użyłam formy na sukienkę podstawową, który przygotowałam na podstawie najnowszej polskiej książki do konstrukcji "Sukienka idealna". Udało mi się napisać kilka przemyśleń na temat tej książki. Uwielbiam ją i używam do czego się da!

Samodzielnie przygotowanej formy na sukienkę można z powodzeniem użyć do zrobienia wykroju cienkiej ortalionowej kurtki. Wystarczy ją tylko lekko zmodyfikować, czyli mówiąc branżowo dokonać jej modelowania. Jeśli masz tę książkę i chcesz razem ze mną przygotować swój wykrój na parkę to zapraszam do dalszej lektury.

Wykrój kurtki - pierwszy krok

Na początku przygotuj formę sukienki podstawowej z tkaniny. Rysując siatkę konstrukcyjną uwzględnij luzy dla "luźnej sukienki" - czyli te największe podane w tabelce. Kurtka powinna być maksymalnie luźna. Będziesz ją w końcu zakładać na inne części garderoby, dlatego luz zawsze się przyda. Długość sukienki to długość twojej kurtki. Robiąc siatkę konstrukcyjną odpuściłam sobie wykreślanie zaszewek modelujących talię. Kurtka jest luźna, ściągna w pasie na sznurek. Nie potrzebowałam tutaj dopasowywać kroju do linii talii i bioder.


jak- zrobić-wykrój-kurtki

Kurtka parka - modelowanie formy przodu 

Gdy masz już gotową formę na sukienkę podstawową, możesz zabrać się za robienie formy kurtki. Zacznij od modelowania przygotowanej wcześniej formy przodu sukienki. Pierwszą rzeczą, którą się zajmiemy to przeniesienie zaszewki gorsowej.

jak-przenieść-zaszewkę


Wybierz dowolny punkt na paszce i połącz go z czubkiem zaszewki gorsowej.

Jak-przenieść-zaszewkę

Teraz wykonaj cięcie wzdłuż narysowanej linii i zamknij zaszewkę gorsową łącząc ze sobą formę na linii ramienia. Widać to na zdjęciu poniżej.

Jak-zrobić-wykrój-na-kurtkę


W kolejnym kroku przedłuż górną linię nowo powstałej zaszewki do środka przodu twojej kurtki.

Jak-modelować-wykrój-sukienki


 I przetnij formę wzdłuż tej linii.


Tak wygląda zmodelowana forma połowy przodu twojej parki. Do jej górnej części (tej z podkrojem szyi) jeszcze wrócimy,

Kurtka parka - modelowanie formy tyłu 

Zabieramy się za formę tyłu. na pierwszy ogień idzie zaszewka barkowa. Tu sprawa jest prosta. Narysuj linię prostą od czubka zaszewki barkowej do linii środka tyłu.


Przetnij formę wzdłuż tej linii.


Górę formy odłóż na bok i zabierz się za dół formy, który będziesz teraz przedłużać. Linię środka tyłu formy przedłuż o 10 cm. Następnie przedłużoną linię środka połącz ładnym łukiem z linią boku formy. Uzyskasz w ten sposób charakterystyczny dla parki kształt tyłu - na środku dłużysz i zaokrąglony.


Kurtka parka - modelowanie podkroju szyi

Twoja parka przeciwdeszczowa będzie miała kaptur. Aby ładnie leżał trzeba lekko zmodyfikować podkrój szyi na formie przodu i tyłu. przygotuj sobie górne części form przodu i tyłu. Na formie przodu na linii ramienia zaznacz punkt w odległości 2 cm od linii podkroju szyi, a na linii środka przodu punt w odległości 1 cm od linii podkroju szyi.Teraz za pomocą krzywika połącz łukiem te dwa punkty i wyznacz nowy podkrój szyi na formie przodu kurtki. Analogicznie potraktuj formę tyłu. Na linii ramienia zaznacz punkt w odległości 2 cm od podkroju szyi, na linii środka tyłu punkt w odległości 1 cm od linii podkroju szyi i połącz ze sobą te dwa punkty, wyznaczając tym razem nowy podkrój szyi na formie tyłu.
Wytnij nowy podkrój szyi wzdłuż wyznaczonych linii na formie przodu i tyłu.

Tym sposobem masz już gotowe formy połowy przodu i tyłu twojej kurtki. Tak powinny one wyglądać.

Parka-z-kapturem-wykroj

Jeśli dobrnęłaś do tego miejsca, to największa część pracy jest już za Tobą, gratulacje! Forma przodu i tyłu gotowa. Do zrobienia zostały jeszcze rękaw, kaptur i kieszenie. To już pójdzie z górki.
Pamiętaj też, że forma to nie gotowy wykrój. Trzeba ją będzie przygotować poprzez naniesienie zapasów na szwy i oznaczenie punktów montażowych. Ale o tym już w następnym poście!Komentarze

 1. Cześć,
  Ale super tutorial. Tak z ciekawości - w jakiej skali był ten "wykrój"? :)
  Pozdrawiam,
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. :) ten nie miał skali. Odrysowałam sobie gotową formę z rysunku z książki. Nie miałam czasu już kreślić pomniejszonej (ale gdybym kreśliła to robiłabym w skali 1/4). Taki nawyk ze szkoły krawieckiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. CUDOWNA, LECIUTKA PARKA.Szukam takiej od lat i nie znalazłam, a szyć nie umiem.Gratuluję i z żalem nadal szukam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł fantastyczny. Małe pytanie: jak zabezpieczasz szwy przed zamakaniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabezpieczam szwy za pomocą taśmy do uszczelniania szwów. Naprasowuję ją na szwy. Możesz taką taśmę dostać sieci i w sklepach z materiałami.

   Usuń

Prześlij komentarz