Kolejne dwa wpisy będą o tym, jak z sukienki zrobiłam kurtkę. Uszyłam sobie przeciwdeszczową parkę z ortalionu. Kurtka w sam raz na początek jesieni, kiedy jeszcze nie jest bardzo zimno i wystarczy zarzucić coś cienkiego na sweter albo bluzę.
Do przygotowania wykroju parki przeciwdeszczowej użyłam formy na sukienkę podstawową, który przygotowałam na podstawie najnowszej polskiej książki do konstrukcji "Sukienka idealna". Udało mi się napisać kilka przemyśleń na temat tej książki. Uwielbiam ją i używam do czego się da!
Samodzielnie przygotowanej formy na sukienkę można z powodzeniem użyć do zrobienia wykroju cienkiej ortalionowej kurtki. Wystarczy ją tylko lekko zmodyfikować, czyli mówiąc branżowo dokonać jej modelowania. Jeśli masz tę książkę i chcesz razem ze mną przygotować swój wykrój na parkę to zapraszam do dalszej lektury.
Wykrój kurtki - pierwszy krok
Na początku przygotuj formę sukienki podstawowej z tkaniny. Rysując siatkę konstrukcyjną uwzględnij luzy dla "luźnej sukienki" - czyli te największe podane w tabelce. Kurtka powinna być maksymalnie luźna. Będziesz ją w końcu zakładać na inne części garderoby, dlatego luz zawsze się przyda. Długość sukienki to długość twojej kurtki. Robiąc siatkę konstrukcyjną odpuściłam sobie wykreślanie zaszewek modelujących talię. Kurtka jest luźna, ściągna w pasie na sznurek. Nie potrzebowałam tutaj dopasowywać kroju do linii talii i bioder.
Kurtka parka - modelowanie formy przodu
Gdy masz już gotową formę na sukienkę podstawową, możesz zabrać się za robienie formy kurtki. Zacznij od modelowania przygotowanej wcześniej formy przodu sukienki. Pierwszą rzeczą, którą się zajmiemy to przeniesienie zaszewki gorsowej.
Wybierz dowolny punkt na paszce i połącz go z czubkiem zaszewki gorsowej.
Teraz wykonaj cięcie wzdłuż narysowanej linii i zamknij zaszewkę gorsową łącząc ze sobą formę na linii ramienia. Widać to na zdjęciu poniżej.
W kolejnym kroku przedłuż górną linię nowo powstałej zaszewki do środka przodu twojej kurtki.
I przetnij formę wzdłuż tej linii.
Tak wygląda zmodelowana forma połowy przodu twojej parki. Do jej górnej części (tej z podkrojem szyi) jeszcze wrócimy,
Kurtka parka - modelowanie formy tyłu
Zabieramy się za formę tyłu. na pierwszy ogień idzie zaszewka barkowa. Tu sprawa jest prosta. Narysuj linię prostą od czubka zaszewki barkowej do linii środka tyłu.
Przetnij formę wzdłuż tej linii.
Górę formy odłóż na bok i zabierz się za dół formy, który będziesz teraz przedłużać. Linię środka tyłu formy przedłuż o 10 cm. Następnie przedłużoną linię środka połącz ładnym łukiem z linią boku formy. Uzyskasz w ten sposób charakterystyczny dla parki kształt tyłu - na środku dłużysz i zaokrąglony.
Kurtka parka - modelowanie podkroju szyi
Twoja parka przeciwdeszczowa będzie miała kaptur. Aby ładnie leżał trzeba lekko zmodyfikować podkrój szyi na formie przodu i tyłu. przygotuj sobie górne części form przodu i tyłu. Na formie przodu na linii ramienia zaznacz punkt w odległości 2 cm od linii podkroju szyi, a na linii środka przodu punt w odległości 1 cm od linii podkroju szyi.
Teraz za pomocą krzywika połącz łukiem te dwa punkty i wyznacz nowy podkrój szyi na formie przodu kurtki.
Analogicznie potraktuj formę tyłu. Na linii ramienia zaznacz punkt w odległości 2 cm od podkroju szyi, na linii środka tyłu punkt w odległości 1 cm od linii podkroju szyi i połącz ze sobą te dwa punkty, wyznaczając tym razem nowy podkrój szyi na formie tyłu.
Wytnij nowy podkrój szyi wzdłuż wyznaczonych linii na formie przodu i tyłu.
Tym sposobem masz już gotowe formy połowy przodu i tyłu twojej kurtki. Tak powinny one wyglądać.
Tym sposobem masz już gotowe formy połowy przodu i tyłu twojej kurtki. Tak powinny one wyglądać.
Jeśli dobrnęłaś do tego miejsca, to największa część pracy jest już za Tobą, gratulacje! Forma przodu i tyłu gotowa. Do zrobienia zostały jeszcze rękaw, kaptur i kieszenie. To już pójdzie z górki.
Pamiętaj też, że forma to nie gotowy wykrój. Trzeba ją będzie przygotować poprzez naniesienie zapasów na szwy i oznaczenie punktów montażowych. Ale o tym już w następnym poście!
Cześć,
OdpowiedzUsuńAle super tutorial. Tak z ciekawości - w jakiej skali był ten "wykrój"? :)
Pozdrawiam,
Kasia
:) ten nie miał skali. Odrysowałam sobie gotową formę z rysunku z książki. Nie miałam czasu już kreślić pomniejszonej (ale gdybym kreśliła to robiłabym w skali 1/4). Taki nawyk ze szkoły krawieckiej ;)
OdpowiedzUsuńCUDOWNA, LECIUTKA PARKA.Szukam takiej od lat i nie znalazłam, a szyć nie umiem.Gratuluję i z żalem nadal szukam.
OdpowiedzUsuńPomysł fantastyczny. Małe pytanie: jak zabezpieczasz szwy przed zamakaniem?
OdpowiedzUsuńZabezpieczam szwy za pomocą taśmy do uszczelniania szwów. Naprasowuję ją na szwy. Możesz taką taśmę dostać sieci i w sklepach z materiałami.
Usuń