SLIDER ZDJĘĆ

Zapraszam Cię do mojego krawieckiego świata!
Zobacz co mogę dla Ciebie uszyć lub
zajrzyj do mojego sklepu.
 • SZYCIE NA MIARĘ
  Szukasz ubrania dopasowanego do twojej sylwetki? ♡ A może masz jakieś modowe marzenie, którego nie da się zrealizować podczas zakupów w sklepie? ♡
  Zobacz więcej
 • STROJE TANECZNE
  Tańczysz? Trenujesz grupę taneczną? ♡ Zobacz co mogę dla Ciebie przygotować!
  Zobacz więcej
 • STROJE SPORTOWE
  JOGA/PILATES/SLOW LIFE ♡ Co masz ochotę dziś założyć?
  Zobacz więcej
POZNAJMY SIĘ!
Ubranie jest jak podpis. Wyraża naszą osobowość i styl.
Nazywam się Karolina Gużda. Jestem dyplomowaną krawcową, dla której praca jest także pasją. Szyję, projektuję i uczę sztuki krawieckiej. Krawiectwo jest dla mnie pięknym rzemiosłem, które wiąże z wysoką jakością wykonania, dbałością o detale, rękodziełem i oryginalnością.

TWORZĄ KLIMAT

"Sukienka Cudna! Dziękuję."

Elżbieta

CUDOWNE CIUCHY

" Karolina szyje cudowne ciuchy na co dzień, od święta, do tańca i na fitness! Polecam!!!"

Marta

KOMFORT I WYGODA

"Karolina uszyła mi komfortowy "dresik" sprawdza się równie dobrze w domową niedzielę, co w biurową środę. Hit w szafie."

Karolina

Przeciwdeszczowa parka - jak zrobić wykrój kaptura


wykroj-kaptura


Pochorowałam się w weekend i nie udało mi się zamieścić wpisu. Nadrabiam zaległości teraz. Skoro powiedziało się "a", trzeba dobrnąć do "z". W poprzednim poście pokazałam Ci jak zmodelować formę sukienki podstawowej i przygotować formę przodu i tyłu parki przeciwdeszczowej. Czas zabrać się za kolejne elementy. Na pierwszy ogień idzie kaptur.

Wykrój kaptura

Zaproponuję Ci samodzielne przygotowanie wykroju na kaptur. Przygotowałam poniższą instrukcję na podstawie kilku dostępnych instrukcji na YT. Stworzyłam na ich podstawie poniższy tutorial. Ten wykrój kaptura możesz także wykorzystać do swoich innych szyciowych projektów na przykład do bluzy, czy sukienki. To co, zabieramy się do pracy?

Narysuj prostokąt o szerokości 28 cm (połowa szerokości kaptura) i długości 40 cm (długość kaptura). Jeśli chcesz, aby kaptur był wyższy, niższy bądź głębszy lub płytszy możesz te wymiary zmodyfikować. Te, które zaproponowałam są dopasowane do rozmiaru mojej głowy. Myślę, że są na tyle uniwersalne, że innym głowom też przypasują.
Na rysunku oznacz, gdzie będzie przód, a gdzie tył kaptura. 

jak-zrobić-wykrój-kaptura


Weź teraz przygotowane wcześniej formy góry przodu i tyłu i nałóż je na siebie tak, aby stykały się na linii ramienia. Następnie zmierz odległość pomiędzy podkrojem szyi przodu i tyłu formy. Tak, jak na zdjęciu poniżej. 


Zmierzoną wielkość przenieś teraz na twój prostokąt. Nanieś ją na przód i tył kaptura t.j. na odcinek od długości 40 cm. Odmierz ją na dolnej części tych odcinków. Punkty połącz ze sobą w linię. Następnie na przodzie kaptura oznacz punkty A i B, tak jak zrobiłam to na zdjęciu poniżej. 


Wróć na chwilę do formy połowy przodu. Zmierz na niej długość podkroju szyi. Wielkość nanieś na siatkę konstrukcyjną kaptura. Zrób to tak, aby odcinek, który wychodzi z punktu B, połączył się z linią narysowaną na wysokości odcinka AB. Punkt zetknięcia się odcinka z linią oznacz jako C.


Analogicznie zajmij się teraz podkrojem szyi formy tyłu. Na formie połowy tyłu zmierz wielkość podkroju szyi. Odcinek przenieś na siatkę kaptura. Nanieś go na linię wyznaczoną przez odcinek AB z punktu C. Koniec odcinka oznacz jako punkt D.


Odcinek BD to miejsce wszycia kaptura do kurtki. Wyznacza on długość połowy podkroju szyi. Czas go lekko wygładzić. Na odcinku CB wyznacz nową linię o kształcie rozciągniętej litery "s". Nowa linia ma być przeprowadzona blisko odcinka. Potrzebujesz nadać jej jedynie delikatnej krzywizny po to, aby kaptur ładnie układał się po wszyciu. Zerknij na zdjęcie poniżej i zobacz, jak ja to zrobiłam.

wykroj-kaptura-do-kurtki

Odcinek BD ma teraz nowy kształt. Zmieniła się też jego długość. Nie możesz tego tak zostawić. Po wycięciu kaptur nie będzie pasował do podkroju. Trzeba na nowym kształcie tego odcinka ponownie wyznaczyć punkty C i D. Na krzywej jeszcze raz odmierz z punktu B długość podkroju szyi dla połowy przodu i zaznacz nowe miejsce dla punktu C. Następnie od nowego punktu c odmierz długość podkroju szyi dla połowy tyłu i wyznacz nowy punkt d.Dół kaptura gotowy. Zabieramy się za resztę. Na boku prostokąta oznaczonego jako TYŁ zaznacz punkt G w połowie odcinka EF i połącz ze sobą linią prostą punkty G oraz d. Zerknij na zdjęcie. Opisałam na nim, gdzie znajdują się poszczególne punkty.

jak-zrobic-wykroj-kaptura-do-bluzy

Czas na kolejny krok. Z punktu F, który jest też wierzchołkiem kąta prostego, wykreśl linię pod kątem 45 stopni. (Podziel kąt prosty na pół). Na tej linii zaznacz odcinek o wielkości 8 cm. To będzie punkt H. Za pomocą krzywika wykreśl łuk, który zaczyna się w punkcie G, przechodzi przez punkt H i dochodzi do górnego odcinka prostokąta. Polecam krzywiki do tego działania. Jeśli nie masz, też sobie poradzisz. Możesz narysować łuk odręcznie, albo pomóc sobie np. talerzem lub innym okrągłym przedmiotem i linijką. Na zdjęciu poniżej zobaczysz jak ten kształt powinien wyglądać.


Forma kaptura już prawie gotowa. Wróćmy jeszcze do linii dołu kaptura i do punktu d. W tym miejscu potrzebujemy mieć kąt prosty. Na zdjęciu widać, że go tam jeszcze nie ma. Co trzeba zrobić? Wystarczy ekierka i delikatne dopasowanie tego miejsca. Za pomocą ekierki, która wyznacza kąt prosty jeszcze raz wyznaczyłam punkt d. Delikatnie obniżyłam ten punkt, żeby odcinki Gd i dc stworzyły kąt prosty. Pilnowałam jednocześnie, aby zachować taką samą długość odcinka dc (długość połowy podkroju szyi). Nie obawiaj się tego kroku. Trzeba tu delikatnie i powoli pokombinować. Uda się! Tak wyglądał przeniesiony punkt u mnie.I tym sposobem dobrnęłyśmy do końca! Zadbaj jeszcze o to, aby wszelkie krzywizny były ładnie zaokrąglone i forma połowy kaptura gotowa. Mam nadzieję, że było to dla Ciebie zrozumiałe i w miarę proste. Poniżej zdjęcie gotowej formy i jeszcze kilka słów o innych elementach kurtki.

Wykroj-na-kaptur-do-kurtki

Wykrój rękawa


Rękaw zrobiłam według opisu z książki.  Tu nic nie modelowałam przy konstrukcji. Jedyne co zrobiłam to dopasowałam sobie szerokość rękawa u dołu. Mój jest szerszy po to, żeby fajnie marszczył na dole. Podsumowując temat rękawa: jego długość i szerokość dopasuj do swoich preferencji. 


Wykrój na kurtkę parkę - podsumowanie

Gotowa forma na kurtkę  wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej, ale to jeszcze nie jest gotowy wykrój!

jak-zrobic-wykroj-na-kurtke-parke


Formę trzeba uzupełnić o kilka rzeczy i wykrój na kurtkę będzie gotowy do użycia. Jak to zrobić? Dodać dodatki na szwy i nanieść punkty styczne (miejsca, gdzie będą tzw. nacinki). Jeśli chodzi o zapasy, to  standardowo na taki zapas dodaję 1 cm, a w miejscu wszycia zamka 2 cm. Często robię to już na materiale, nie przerysowuję formy jeszcze raz na papier.
Kolejną rzeczą, którą nanoszę na wykrój to punkty styczne, które pomagają mi połączyć prawidłowo poszczególne elementy ubrania. Takie punkty zaznaczam na linii talii, na główce rękawa, na podkroju pachy na przodzie i tyle formy. Rysując siatkę konstrukcyjną na podstawie "Sukienki idealnej" nauczysz się gdzie są te punkty i jak je nanieść więc spokojnie w temacie formy przodu, tyłu i rękawa to książka cię poprowadzi.
Na kapturze natomiast zaznacz sobie taki miejsca styczne w punkcie, c, d i G. Punkt c to miejsce, gdzie na wykroju kończy się podkrój szyi przodu, a zaczyna podkrój szyi tyłu. Ten punkt w trakcie szycia ma się połączyć z szwem linii ramienia od strony szyi. Punkt d to środek podkroju tyłu, on w trakcie szycia ma się połączyć z miejscem łączenia się dwóch części tyłu twojej kurtki. Natomiast punkt G to wyznaczone przeze mnie miejsce kontrolne na środku tyłu kaptura. Ono pomaga mi równo połączyć ze sobą obie części kaptura. 
Po naniesieniu zapasów na szwy i punktów stycznych wykrój jest gotowy. Możesz zabierać się za krojenie i szycie. Do mojej kurtki parki wszyłam jeszcze kieszenie i dodałam tunele na sznurki. Kurtkę szyłam na podszewce. Obiecuję Wam jeszcze jeden post dotyczący tej kurtki i szyciu ortalionu. Pojawi się on na przełomie października i listopada.
 Zrobienie takiego wykroju nie jest trudne dla osób, które już coś z konstrukcją ubrań i szyciem mają do czynienia. Zajmuje może trochę czasu, ale jak już się uda, to satysfakcja z tego jest ogromna!


wykroj-kaptur-do-kurtki-i-bluzy
Komentarze

 1. Cześć,
  Ale super opis! Dziękuję, że go zrobiłaś :)
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz